Tipy

4 hlavné výhody zubnej nite

Pravidelné používanie zubnej nite zohráva kľúčovú úlohu v tvojej zubnej hygiene. Keď ju vynechávaš, medzi zubami a pozdĺž línie ďasien sa ti môže vytvárať zubný povlak. Navyše postupom času to môže zvýšiť riziko vzniku zubného kazu a ochorenia ďasien, čomu sa spoločne rozhodne chceme vyhnúť.

Niť zohráva zásadnú úlohu pri odstraňovaní povlaku a nečistôt z oblastí, kam sa zubná kefka nedostane. Čítaj ďalej a dozvieš sa viac o kľúčových výhodách používania zubnej nite a o tom, ako často a kedy by si ju mala používať. 

Aké sú výhody používania zubnej nite?

Zbaviť sa zvyškov medzi zubami je naozaj dobrý pocit. Zubná niť má však oveľa viac výhod:

1. Zbavuje plaku

Zubný povlak je neviditeľná vrstva, ktorá sa tvorí na zuboch a v ich okolí. Na okrajoch ďasien sa nám totiž usadzujú mikroorganizmy, ktoré spôsobujú rozklad sacharidov. Tie sa následne spoja s enzýmami a spôsobia nepríjemný zubný kaz.

A práve pravidelné používanie zubnej nite môže pomôcť odstrániť čiastočky jedla z okolia zubov a tým aj zubný povlak, ktorý sa medzi zubami vytvára.

2. Pomáha predchádzať ochoreniam ďasien

Gingivitída je skoré štádium ochorenia ďasien. Jedným z prvých príznakov je zápal okolo ďasien. Tvoje ďasná môžu krvácať aj pri čistení zubov alebo používaní zubnej nite.

Ak sa gingivitída nelieči, môže viesť k závažnejšej infekcii známej ako paradentóza. To môže spôsobiť, že sa tvoje ďasná odtiahnu od zubov. Tvoje zuby tak môžu stratiť oporu kostí a uvoľniť sa. Ak sa nelieči, môže spôsobiť zápalovú reakciu v celom tele.

Čistenie zubov dvakrát denne a používanie zubnej nite raz denne ti môže pomôcť znížiť riziko ochorenia ďasien. 

zubna nit

3. Znižuje zápach z úst

Zápach z úst (halitóza) je bežným problémom. Ale používanie zubnej nite je jedným z nástrojov, ktoré môžete použiť na zamedzenie zápachu z úst.

Keď sa jedlo zachytí medzi zubami, začne sa pomaly kaziť. Ak neodstránite čiastočky jedla, môže to spôsobiť páchnuci dych. Tiež, ak sa okolo zubov alebo medzi zubami nahromadí povlak a začne narúšať zubnú sklovinu, môže to spôsobiť kazy a ochorenie ďasien, ktoré prispievajú k zápachu z úst.

4. Môže pomôcť zdraviu tvojho srdca

Dobrá dentálna hygiena neprospieva len zubom a ďasnám. Môže to prospieť aj zdraviu srdca. Podľa veľkej štúdie z roku 2019 mali účastníci, ktorí dodržiavali vysoký štandard ústnej hygieny, znížené riziko fibrilácie predsiení a srdcového zlyhania. Čistenie zubov zubnou niťou je jednoduchý a lacný spôsob, ako zlepšiť ústnu hygienu a tým aj tvoje celkové zdravie.

Hľadáš alternatívu zubnej nite, ktorá bude šetrná k našej planéte?

Brilliantcoco zubná niť je vyrobená zo 100% hodvábu a kandelilového vosku. Je vegánska, nie je testovaná na zvieratách a navyše má recyklovateľný obal. Staraj sa o svoj úsmev prirodzeným spôsobom. Pridaj sa k našej komunite a dosahuj viditeľné výsledky, s ktorými sa budeš pýšiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *