Tipy

Raňajkové tipy pre zdravé zuby

zdrave zuby

Začiatok tvojho dňa je pre zdravé zuby kľúčový. 🗝 Nejde len o správnu ústnu hygienu ale aj výber raňajok. 🍳 Začni deň s potravinami, ktoré sú dobré pre tvoje telo a zuby. 🦷

Zdravé zuby a cukor 

Väčšina typických raňajok je nabitá cukrom. 🥞 Palacinky, cereálie, mlieko a dokonca aj ovocie sú síce chutné, ale časom narobia viac škody ako úžitku. Všetky potraviny sú do istej miery bezpečné, pravidelné jedenie cukru však môže narúšať tvoju sklovinu a zafarbiť ti zuby. Ak si však naozaj chceš občas dopriať sladké raňajky, pi dostatok vody, aby sa cukor okolo ďasien, zubov a jazyka spláchol.🚰

Vyhni sa kyselinám 

Raňajky sú viac než len jedlo. ☕️ Mnohí z nás si úplne prirodzene dajú dve až tri šálky kávy denne. Káva je len jedným z mnohých raňajkových nápojov s vysokým množstvom kyselín. 🧃 Takisto je na tom pomarančový džús, limonáda, väčšina ovocných štiav alebo paradajková  šťava. Kyselina spolu s cukrom je hlavným prispievateľom k erózii zubnej skloviny. Takže čo môžeš jesť? 

dzus

Uprednostňuj potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ako je zelenina a orechy. 🌰

Najmä vláknitá zelenina, ako je mrkva a zeler, môže prirodzene pôsobiť ako niť a odstraňovať zvyšky jedla z predchádzajúcich jedál. 🥕 Navyše vytvárajú sliny, ktoré tiež prispievajú k odplavovaniu cukrov, kyselín a čiastočiek potravy. 

Pevné ovocie ako jablká a hrušky sú tiež prospešné pre zdravie tvojej ústnej dutiny. 🍏 Pevné plátky ovocia pomáhajú taktiež čistiť zuby, vytvárať sliny a posilňovať svaly čeľuste. Šupka jabĺk a hrušiek je navyše nabitá vlákninou, ktorá prispieva aj k zdraviu tráviaceho traktu.

Opäť sa však pokús vyvarovať jablkovému džúsu, hruškovému džúsu a iných ovocných štiav kvôli obrovskému množstvu cukru a kyseliny v každom z nich (cukor a kyselina v celom ovocí sú však prítomné v oveľa menšej koncentrácii, ale tiež by si ju mala ideálne zapiť pohárom vody). 

Nezanedbávaj ani mliečne výrobky 

Mlieko, syr a jogurt zohrávajú popredné miesto vo väčšine raňajok. 🥛 Mlieko je bežnou prílohou k cereáliám, z jogurtu sú skvelé smoothies a syr často zdobí výdatnejšie jedlá. 🧀 Našťastie, mliečne výrobky sú nielen všadeprítomné, ale aj výživné! Ak samozrejme nemáš intoleranciu na laktózu, začlenenie mliečnych výrobkov do raňajok je jednoduchým spôsobom, ako si ráno doplniť vápnik a probiotiká. Vápnik je životne dôležitý pre zdravé a silné kosti (ako aj tvoje zuby!) a probiotiká zaisťujú zdravie tvojich čriev. 

Ďalšou výhodou konzumácie mliečnych výrobkov je, že mliečne výrobky ľahko znižujú rovnováhu pH v ústach. Vďaka vyrovnaniu pH v ústach sa nemusíš toľko obávať o tie otravné kyseliny, ktoré môžu poškodiť tvoju zubnú sklovinu. 🤩

mlieko

Zdravie celého tela 

Všetky tieto potraviny (zelenina, ovocie a mliečne výrobky) obsahujú kľúčové vitamíny a minerály. Tieto živiny posilnia celé tvoje telo, aby si bola zdravšia a pripravená na boj s infekciou, či menej náchylná na zranenia. 🤸‍♀️ V prípade úst je menšia šanca, že sa ti vytvoria kazy (často kvôli nadmernej konzumácii cukru),tiež je menšia šanca infekcií alebo lámania zubov. 

Zdravé raňajky sú nesmierne prospešné aj pre tvoje duševné zdravie! 

Výber zdravých raňajok ukazuje, že si veľmi ceníš svoje zdravie. ✔️ Prečistiť si hlavu ti pomôže už spomínané obmedzenie cukru v raňajkách. Nával cukru netrvá dlho a vždy sa skončí tým, že budeš unavená a demotivovaná. 😣 Naopak vyvážené a výživné raňajky ťa postavia na nohy hneď z rána a budeš pripravená riešiť cez deň čokoľvek. 

Tak nech sú naše rána rovnako krásne ako naše úsmevy. 🤩 Sleduj Brilliantcoco aj na sociálnych sieťach a dozvieš sa viac zaujímavých informácií o zdravej starostlivosti o ústnu hygienu. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *