Tipy

Kokosový olej – Pravda o jeho účinkoch na zdravie

kokosovy olej

Kokosový olej v posledných rokoch rastie na popularite. 🥥👀 V júli 2016 výsledky prieskumu ukázali, že 72 % ľudí verí, že tento olej je zdravý, ale iba 37 % odborníkov na výživu súhlasilo. 🤔 Poďme sa spoločne pozrieť na to, či je kokosový olej zdravý a aké má na naše telo účinky. 

Zvyšuje kokosový olej dobrý cholesterol? 🤔

Kokosový olej obsahuje viac ako 80 % nasýtených tukov. Odborníci spájajú nasýtené tuky s kardiovaskulárnymi a inými ochoreniami. 🫀 Podporovatelia kokosového oleja tvrdia, že poskytuje zvýšenie dobrého cholesterolu.

Tento olej môže pomôcť zachovať citlivosť na inzulín. Jedna malá štúdia z roku 2004 však zistila OPAK. Vo výskume zvýšilo zlý cholesterol až u 17 zdravých mladých mužov. Štúdia z roku 2016 nenašla žiadne jasné dôkazy o tom, že kokosový olej prospieva alebo poškodzuje hladinu cholesterolu. 🤷‍♀️ Zistenia publikované v roku 2018 však naznačujú, že vplyv extra panenského kokosového oleja na cholesterol môže byť podobný ako vplyv olivového oleja.

Zdravá pokožka? 🤔

Aplikácia kokosového extraktu na ľudskú pokožku môže posilniť jej ochranné bariérové ​​funkcie a mať protizápalový účinok, uvádza štúdia z roku 2017. Tieto zistenia by mohli mať dôsledky pre medicínu, ale NIE PRE DIÉTU. Kokos však naozaj vie hydratovať pokožku, má antibakteriálne účinky a pomáha pri hojení rán.

Prispieva kokosový olej k zdraviu ústnej dutiny? 🤔

Recenzia z roku 2017 hovorí o dôležitosti OIL PULLINGU pre zdravie zubov. Oil pulling je tradičná perorálna liečba. Spočíva vo vyplachovaní úst panenským kokosovým olejom. Hlavným prínosom kokosového oleja Brilliantcoco je, že pôsobí antibakteriálne.

V ústach máme viac ako 600 rôznych druhov baktérií a tie nám robia poriadne problémy. Štúdie zistili, že oil pulling naozaj čistí a biely zuby, odstraňuje povlak, zlepšuje zápal ďasien a ovplyvňuje ústnu bakteriálnu rovnováhu. Objavte naše viactýždňové kurzy v e-shope Brilliantcoco a pocíťte rozdiel na vlastných zuboch. 💯🦷

Kokosový olej a chudnutie? 🤔 

Jedna polievková lyžica kokosového oleja s hmotnosťou 13,6 gramov obsahuje 121 kalórií, čo je viac ako bravčová masť a maslo a o niečo menej ako slnečnicový olej. Pridanie väčšieho množstva potravín s vysokým obsahom tuku a kalórií do stravy, ktorá obsahuje sacharidy a veľa kalórií, nevedie k strate hmotnosti. 

🥥 Typy kokosových olejov

Nie všetky kokosové oleje sú rovnaké a vplyv na zdravie sa môže líšiť podľa druhu. Celkovo platí, že čím menej je potravina spracovaná, tým je pravdepodobnejšie, že bude ponúkať zdravotné benefity, a to isté platí aj o kokosovom oleji. Extra panenský kokosový olej pochádza z plodov čerstvých, zrelých kokosových orechov. Spracovanie nezahŕňa vysoké teploty ani pridané chemikálie. Ak chceš používať kokosový olej, rozhodni sa pre najmenej spracovaný druh. 

🥥 Tipy 

Vyhni sa olejom, ktoré obsahujú čiastočne hydrogenovaný kokosový olej. 

Olej skladuj na chladnom a tmavom mieste. 

Rovnako ako ostatné nasýtené tuky je pri izbovej teplote tuhý a pri zahriatí sa skvapalňuje. 

Použite kokosový olej pri pečení pre ľahkú, sladkú, „kokosovú“ chuť. Výborne nahrádza maslo a tuk a je vhodný do vegánskeho receptu.

👉 Tak a teraz už vieš pravdu o kokosovom oleji. Tento olej ti teda odporúčame pri starostlivosti o pokožku a najmä o zuby vďaka oil pullingu. 🦷 Ak sa chceš dozvedieť viac tipov pre zdravie tvojich zubov, sleduj nás na sociálnych sieťach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *